• Dolar
  31.651
 • Euro
  34.401
 • Ç.Altın
  3.731
 • Altın
  2.163
KIRIKKALE
13°
01:37

Akşam'a Kalan Süre

Kırıkkale’de bin 157 kişi sigarayı bırakmak için başvuru yaptı

Kırıkkale İl Sağlık MüdürüDr. Murat Ağırtaş, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “2023 yılı içerisinde bin 157 vatandaşımız başvurdu” dedi.


9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle açıklamada bulunan Kırıkkale İl Sağlık MüdürüDr. Murat Ağırtaş, “Bilindiği üzere her yıl 9 Şubat tarihi tütün kullanımı ve zararları konusunda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak amacıyla ülkemizde “Sigarayı Bırakma Günü” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.Sigara kullanımı, akciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanserlerin gelişiminde,  kalp hastalıklarının ve KOAH (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı) başta olmak üzere birçok solunum yolu hastalığının ortaya çıkmasında temel etken olmaktadır. Eğer sigara kullanıyorsanız öncelikle bunun bir hastalık olduğunu kabul etmelisiniz. Sigarayı bırakmak istiyor ancak başarısız olacağınız korkusu ile vazgeçiyorsanız veya bırakmayı deneyip zorlanıyorsanız Müdürlüğümüze bağlı Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesinde hizmet veren Sigara Bırakma Polikliniği personellerimiz sizlere yardımcı olmaya hazırdırlar” ifadelerini kullandı. 

Ağırtaş, “Tütün mamulü kullanan tüm vatandaşlarımız ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını ücretsiz arayabilir, buradaki görevlilerden yardım alabilirsiniz. Bu kapsamda Sigara Bırakma Polikliniğimize 2023 yılı içerisinde 1.157 vatandaşımız başvurmuş olup, bunlardan 277 kişiye farmakolojik tedavi başlanmış, 117 kişiye danışmanlık hizmeti verilmiş, verilen bu hizmetler sonucunda ise 178 kişi sigarayı bırakmıştır.Unutmayın sigara içtiğiniz her an, hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır. Sigarayı bırakmayı ertelemeyin, sağlığınızın sizi mecbur etmesini beklemeyin, sigarayı bırakmak için en doğru zaman şu andır. Kendiniz ve aileniz için yeni bir başlangıç yapın” dedi.

İlginizi Çekebilir

KIRMIZI IŞIKTA KAZA

İlginizi Çekebilir

Vali Makas'tan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı

İlginizi Çekebilir

Her düğüne bir polis

Haber Yorumları

Yorum Yaz

86139

Hakkımızda

bayrakgazetesi.com.tr 'de ülke'ye dair önemli haberleri, Son dakika haberlerini ve ülke ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

İha üyesidir

İletişim

#

#

#

#