• Dolar
  31.339
 • Euro
  33.912
 • Ç.Altın
  3.488
 • Altın
  2.071
KIRIKKALE
18°
01:34

İkindi'ye Kalan Süre

Yaşlıların yaşam kalitesi korunmalı

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü açıklamada bulundu.


Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle açıklamada bulundu. Yazılı yapılan açıklamada, “Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık oluşturmak amacıyla tüm dünyada 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak kutlanmaktadır. TUİK nüfus araştırmasına göre; ülkemizde yaşlı nüfus oranının 2023 yılında yüzde 10.2, 2030 yılında yüzde 12.9, 2040 yılında yüzde 16.3, 2060 yılında yüzde 22.6 ve 2080 yılında yüzde 25.6 olacağı tahmin edilmektedir. Yaşlı nüfusun artan oranı yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesine gerektirmektedir” ifadeleri kullanıldı.

“Yaşlı gruplarda esas hedef; yaşam kalitesinin arttırılması ve korunmasıdır. Yaşlılarda yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin bilinmesi yaşlıların, sağlığı koruyucu ve geliştirici davranışlar sergilemelerinde, sosyalleşmeleri ve mutlu olmalarında önem taşımaktadır. Yaşlılar için yaşamın uzunluğundan çok kalitesinin önemli olduğu unutulmamalıdır. Yaşlılık döneminde, sağlıklı yaşam davranışlarının belirlenmesi ve yaşlılıkta sık karşılaşılan “Alzheimer, demans” gibi sağlık sorunlarının erken tespiti ve bu hastalıkların uygun tedavisi için farkındalık çalışmaları sürdürülmektedir” denildi.

İlginizi Çekebilir

FOTOĞRAF SANATÇILARI HAYMANA DA

İlginizi Çekebilir

MHP lideri Devlet Bahçeli'den İYİ Parti'ye ittifak çağrısı

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de AFAD’a yeni il müdürü

Haber Yorumları

Yorum Yaz

19138

Hakkımızda

bayrakgazetesi.com.tr 'de ülke'ye dair önemli haberleri, Son dakika haberlerini ve ülke ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

İha üyesidir

İletişim

#

#

#

#