• Dolar
  32.555
 • Euro
  34.831
 • Ç.Altın
  4.086
 • Altın
  2.439
KIRIKKALE
26°
00:57

Akşam'a Kalan Süre

Kış kuraklığı çiftçiyi endişelendiriyor

Şubat ayında hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve kuraklık nedeniyle Kırıkkale’de çiftçiler, verim kaybı endişesi yaşıyor.


Kentte ocak ve şubat aylarında yağışların yetersizliği çiftçileri verim konusunda endişelendiriyor. Çiftçiler Mart, Nisan ve Mayıs aylarında beklenilen yağışın gerçekleşmemesi halinde üretimde verimin düşeceğini ve kendilerini zor günlerin beklediğini düşünüyor.

Kırıkkale  Ziraat Odası Başkanı Orhan Öztürk, kış ve ilkbahar mevsiminde yeterince yağış olmadığı takdirde çiftçinin verim kaybının yüksek olabileceğini söyleyerek, "Yağışın durumuna göre verim kaybı yüzde 100'de olabilir, yüzde 50'de. Şu an buğday ve arpada köklenmede sıkıntı yok, güz yağmurlarıyla köklenme oldu ancak kışın kar yağmadığı için tarım arazilerinde bir su kaybı var. İnşallah mart, nisan ve mayıs yağmurlarıyla bunu telafi edebiliriz. Geçen yılın bu dönemindeki yağışı görürsek sıkıntısız bir şekilde bu yılı geçiririz ama yağış olmazsa ister istemez verim kaybı büyük olur. Bunun tereddüdü içerisindeyiz, şu an çiftçimiz gübre atarken bile tereddüt ediyor. Mart ayında yağış bekliyoruz bu açığı bu şekilde atlatacağımızı düşünüyoruz" dedi.

İlginizi Çekebilir

İl müdürü görevden alındı

İlginizi Çekebilir

Öğrenciler ezanı en güzel okumak için yarıştı

İlginizi Çekebilir

ZABITA’DAN GRAMAJ VE HİJEN DENETİMİ

Haber Yorumları

Yorum Yaz

97740

Hakkımızda

bayrakgazetesi.com.tr 'de ülke'ye dair önemli haberleri, Son dakika haberlerini ve ülke ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

İha üyesidir

İletişim

#

#

#

#