• Dolar
  32.212
 • Euro
  34.951
 • Ç.Altın
  4.006
 • Altın
  2.417
KIRIKKALE
22°
01:13

Akşam'a Kalan Süre

Emekliye zam yapılsaydı AK Parti seçimden birinci parti çıkar mıydı?

CHP'nin yüzde 37.7 ile birinci parti çıktığı 31 Mart seçim sonuçlarında emekli maaşlarına zam yapılmamasının etkisine dair anket yapıldı. Metropoll araştırma şirketi 2 binden fazla kişiye "Emekli maaşına zam yapılsaydı AK Parti yerel seçimden birinci part


Ankete katılanların yüzde 48,2'si "Evet, çıkardı" yanıtını verirken yüzde 45,9'luk kesimse "Hayır, çıkmazdı" yanıtını verdi.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde AK Parti ikinci parti konumuna gerilerken, sonuçlarda emeklilerin tepkisinin etkili olduğu yorumları yapıldı.

"İDDİALI SÖYLEMLERDE BULUNANLAR DİKKATLİ OLMALI"

Metropoll araştırma şirketi bu konuda bir anket yaptı. İktidarın emeklilere beklediği zammı yapmamasının 31 Mart yerel seçim sonuçlarına etkisini ölçen anketi Metropoll'un kurucusu Özer Sencar, "Ne CHP'nin beklenmeyen boyuttaki büyük zaferi ne de AK Parti'nin şok edici hezimeti konusunda geleceğe yönelik iddialı söylemlerde bulunanlar dikkatli olmalılar" diyerek paylaştı.

"HAYIR" DİYENLERİN ORANI YÜZDE 45,9'DA KALDI

Anket, 17-24 Nisan tarihleri arasında 28 ilde toplam 2 bin 235 kişiyle gerçekleştirildi. Ankette, katılımcılara, "Sizce emekli maaşlarına zam yapılsaydı AK Parti yerel seçimden birinci parti olarak çıkar mıydı?" sorusu yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 48,2'si "evet, çıkardı" dedi. "Hayır, çıkmazdı" diyenlerin oranı ise yüzde 45,9'da kaldı. Yüzde 5,9'u ise "fikrim yok/cevap yok" dedi.

Ankette, bu yanıtların partilere göre analizi de yer aldı. Buna göre, AK Partililerin yüzde 66'sı "evet" yanıtı verdi. CHP'ye oy verenlerde ise bu oran yüzde 38,2. Diğer partilerde "Zam yapılsaydı AK Parti birinci parti çıkardı" görüşünde olanların oranları şöyle:

MHP: Yüzde 62.7

DEM Parti: Yüzde 31.6

İYİ Parti: Yüzde 40.3

Diğer partiler: Yüzde 54.9

Protesto: Yüzde 41

 

İlginizi Çekebilir

Üyelerine Kredi Duyurusu

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de firari 7 hükümlü yakalandı

İlginizi Çekebilir

BAŞKAN ADAYI TORUNLARI İLE SAKLAMBAÇ OYNADI

Haber Yorumları

Yorum Yaz

51596

Hakkımızda

bayrakgazetesi.com.tr 'de ülke'ye dair önemli haberleri, Son dakika haberlerini ve ülke ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

İha üyesidir

İletişim

#

#

#

#